در حال بارگذاری ...
سه‌شنبه 25 خرداد 1400
 • دکتر غلامرضا زمانی در مصاحبه با روابط عمومی مطرح کرد:
  برنامه ریزی برای کسب درآمد اختصاصی مراکز در سال جاری/ لزوم صرفه جویی در منابع

  به گزارش اداره کل روابط عمومی، دکتر غلامرضا زمانی معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه فنی و حرفه ای در مصاحبه با خبرنگار روابط عمومی با بیان چند مسئله مهم خطاب به روسای استانی، روسای مراکز، معاونین و کلیه کارکنان شاغل در سطح دانشگاه در خصوص پرداخت با تأخیر و یا عدم پرداخت  رفاهیات مصوب دانشگاه(مناسبت ها) و همچنین سوالات و پیگیری مکرر کارکنان مبنی بر پرداخت این مبالغ بیان کرد: در سال ۱۳۹۹ دانشگاه طبق زمان بندی و برنامه ریزی منسجم، با توجه به شرایط اقتصادی موجود و در جهت کمک به معیشت همکاران، پرداخت منظم رفاهیات را در دستور کار داشت و بحمداله این مبالغ در موعد مشخص شده به حساب همکاران واریز میشد.

  وی افزود: اتفاقی که در سال جاری افتاده این است که نحوه پرداخت ها، مطابق آنچه خزانه داری کل کشور اعلام کرده متفاوت با برنامه ای است که قبلاً پرداخت می کردیم به این شکل که از محل اعتبارات سال ۱۴۰۰ هر پرداخت پرسنلی باید از کانال خزانه پرداخت شود به صورتی که اگر بخواهیم هرگونه پرداختی اعم از رفاهی، اضافه کار، کمک هزینه ایاب و ذهاب و مهد کودک، تشویقی، حق التدریس و.... پرداخت کنیم بایستی لیست آن به خزانه ارسال شده و هر ماه پرداختی از سوی خزانه صورت پذیرد.

  زمانی ادامه داد: بخشنامه این کار صادر و به دانشگاه ابلاغ شده ولی تا کنون سازوکارهای اجرایی آن، عملیاتی نشده و با توجه به اینکه این ضوابط لازم الاجرا است خزانه غیر از آن چیزی که حقوق و مزایای پرسنلی(حقوق فروردین و اردیبهشت ۱۴۰۰) بوده، هیچ‌ وجه دیگری را برای سایر هزینه ها در اختیار دانشگاه قرار نداده است بنابراین نه تنها در بحث رفاهیات بلکه در سایر هزینه های پشتیبانی اعم از پرداخت هزینه آب و برق و ... با مشکل مواجه هستیم.

  وی با اذعان اینکه مبلغ قابل توجهی را از خزانه طلبکار هستیم ولی تا کنون مبلغی به دانشگاه واصل نشده خاطر نشان کرد: دانشگاه تصمیم به پرداخت رفاهیات مصوب دارد اما در حال حاضر با در نظر گرفتن تعداد ۷۰۰۰  پرسنل شاغل و مبلغ قابل توجه این امر امکان پرداخت با مشکلات متعددی روبه رو است.

  زمانی اظهار امیدواری کرد این پرداخت ها اگر چه دیرتر ولی حتما انجام خواهد شد تصریح کرد: فعلاً با عنایت به عدم تخصیص بودجه، امکان پرداخت میسر نبوده ولی اطمینان خاطر داشته باشید بنده و همکارانم تمام سعی خود را برای تسریع در پرداخت ها به کار خواهیم بست.

  معاون اداری، مالی و مدیریت منابع دانشگاه بیان کرد: در خصوص تغییر تاریخ افزایش حقوق کارکنان یا اعضای غیر هیأت علمی دانشگاه، در مورخ ۱۹ اردیبهشت سال جاری جلسه مشترک هیأت های امنا با حضور مقام عالی وزارت، علوم، تحقیقات و فناوری برای تصویب چند دستورالعمل و در غالب چند دستور کار تشکیل شد که از جمله مطالب مطروحه بحث تغییر تاریخ اعمال افزایش حقوق کارکنان از 1399/11/01 به 1398/12/01 بود این در جلسه مطرح شد و علی رقم مشکلات زیادی که دانشگاه ها برای تأمین بودجه مورد نیاز داشتند نظر بر این بود که این امر صورت پذیرد.

  زمانی با اشاره بر اینکه در حقیقت این تغییر تاریخ برای دانشگاه فنی و حرفه ای مبلغی در حدود ۱۱۵ میلیارد تومان بار مالی دارد و این یعنی مبلغی برابر ۱۰٪ بودجه یکساله دانشگاه، افزود: در عین حال دانشگاه برنامه داشت تا احکام را برای آن تاریخ صادر کرده و بعد به تدریج با تأمین بودجه طی معوقات در بازه زمانی سه ماه تا یکسال پرداخت کند. اما مجوزی که سازمان برنامه و بودجه کشور برای تعیین محل پرداخت این ما به تفاوت صادر کرده بود؛ مانده های بودجه های سنواتی یا به زبان ساده مبالغی که از سالهای گذشته در بودجه دانشگاه اضافی مانده و در بودجه امسال تزریق شود که با توجه به هزینه های کلان و بودجه محدود دانشگاه مبلغ قابل توجهی ذخیره نشده است.

  وی ادامه داد: دومین محل جهت تخصیص پرداخت معوقات از محل درآمدهای اختصاصی دانشگاه در سال ۱۴۰۰ است و درآمدهای اختصاصی سال ۹۹ در محل خود هزینه شده و در حال حاضر در ابتدای این سال هستیم و قاعدتاً درآمدهای سال جاری محقق نشده است.

  زمانی با عنوان اینکه موضوعات مطرح شده به مسوولین سازمان برنامه و بودجه منعکس شد گفت: با عنایت به بار مالی ذکر شده صرفا تنها گزینه و راهکار باقی مانده فروش سرمایه ها و دارایی های دانشگاه با اخذ مجوز از هیأت امنا است تا بتوانیم از این محل تامین اعتبار کنیم.

   وی گفت: درآمد های اختصاصی پیش بینی شده برای سال ۱۴۰۰ دانشگاه ۹۵ میلیارد تومان است که جوابگوی پرداخت معوقات همکاران نخواهد بود چرا که در سال گذشته فقط ۷۰٪ این امور محقق شد.

  این مقام مسئول خاطر نشان کرد: تمامی موارد مطرح شده وقتی صورت می‌گیرد که مصوبه هیأت امنا، به دانشگاه ابلاغ شده باشد و نکته اساسی این است چنین مصوبه ای صادر نشده و کماکان منتظر آن هستیم.

  معاون اداری، مالی دانشگاه ادامه داد: ظاهراً ایرادات قانونی  توسط دستگاه های نظارتی مشخصاً از سوی دیوان محاسبات کشور بر این مصوبه وارد شده و فعلا در حال مذاکره هستیم تا مستندات بررسی شود که این کار عملی منطبق با قانون  یا خلاف قانون است. این مهم تا امروز که پنجم خرداد است فعلا مرتفع نگشته ولی امیدواریم در صورت رفع مشکل مصوبه پرداخت از محل ذکر شده از سوی مرکز هیأت های امنای وزارت علوم برای اجرا به دانشگاه ابلاغ شود.

  زمانی در خصوص همسان سازی حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه با حقوق اعضای هیأت علمی غیر بالینی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مطرح کرد: این امر نیز یکی از دستور کارگروه مشترک هیأت های امنا در مورخ ۱۹ اردیبهشت ماه بود که طی دستور العملی مقرر شد پس از تامین اعتبار توسط سازمان برنامه و بودجه کشور، این طرح در دو فاز اجرا شود.

  این مقام مسوول توضیح داد: فاز اول این تغییرات ضریب فوق العاده ویژه است که میانگین ۳۰٪ حقوق این عزیزان را در مرتبه های مختلف افزایش میدهد و در فاز دوم برخی از همکاران با نظر به تمایل خودشان به طرح تمام وقت ویژه الحاق خواهند شد که تعهدات خاصی دارد و در همین راستا برخی هم در اینجا محل، افزایش خواهند داشت و همه این افزایش ها منوط به این است که افزایش اعتبار صورت بگیرد.

  وی تصریح کرد: به عبارت دیگر آنچه که به عنوان اعتبارات به دانشگاه ابلاغ شده در دل افزایش همسان سازی اعضای هیأت علمی وجود ندارد و جداگانه بایستی تخصیص صورت بگیرد. بنابراین برابر تبصره ماده ۲ بودجه سال ۱۴۰۰، دولت می بایست از محل فروش دارایی اعم از سهام و .... این منابع را تامین کند.

  زمان گفت: این مطالب چون در سقف ۲ بودجه می باشد معمولا در نیمه دوم سال پرداخت می‌شود.اما ممکن است سازمان برنامه، سازوکاری برای این مهم داشته باشد که بخشی از مطالبات را زودتر بتواند تامین اعتبار کند اما مهمتر از تامین اعتبار دستورالعملی است که تهیه شده و بایستی در جلسات مشترک بین وزارت علوم، وزارت بهداشت و سازمان برنامه و بودجه مطرح شده و به تایید نهایی برسد و احیانا در صورت نیاز اصلاحات لازم انجام شود و دانشگاه متعهد است به محض دریافت ابلاغ از سوی مرکز هیأت امنا  با توجه به منابعی که سازمان برنامه در اختیار قرار می دهد پرداخت ها را انجام دهد.

  معاون اداری، مالی و منابع دانشگاه فنی و حرفه ای با اشاره بر اینکه در شرایط کنونی بالاخص وضعیت اقتصادی حاکم بر دولت، اعتبارات دانشگاه به نحوی است که هم و غم مدیران دانشگاه در جهت پرداخت حقوق و مزایای پرسنلی است و با توجه به اعتبارات دانشگاه مشاهده می شود بالغ بر ۸۳٪ از مبلغی که مصوب و به دانشگاه ابلاغ کرده اند صرف پرداخت این هزینه ها اعم از حقوق و ... را در بر میگیرد و چنان که تخصیص متعاقب آنچه که در دو ماه اول امسال رخ داده ادامه پیدا کند دانشگاه فقط امکان پرداخت حقوق و برخی مزایای پرسنلی را خواهد داشت چرا که در تنگناهای جدی قرار دارد.علی رقم اینکه اعتبارات دانشگاه نسبت به سال گذشته ۴۹٪ افزایش داشته ولی در کنار آن افزایش های پرسنلی هم به قدری است که در واقع دست مدیران را در این امر بسته نگه میدارد.

  زمانی از همکاران و مسوولین دانشکده ها و آموزشکده های فنی و حرفه ای سراسر کشور درخواست کرد برنامه جامع و مدونی برای کسب درآمد های اختصاصی داشته باشند و تصریح کرد: حتما بایستی کارگروه هایی تخصصی برای اجرایی شدن درآمد های اختصاصی تشکیل شود و امر صرفه جویی را در دستور کار خود قرار دهیم.

  زمانی با عنوان اینکه افزایش ضریب حقوقی در سال جاری اعمال شد و در اردیبهشت ماه به همکاران پرداخت گردید خاطر نشان کرد: یادآوری میکنم افزایش ضریب ۲۵٪ است و مطلبی که حائز اهمیت است اینکه حکم افراد نسبت به آنچه در پایان سال ۱۳۹۹ دریافت کرده اند نباید بیشتر از 2/5 میلیون تومان باشد و سقف آن این مبلغ خواهد بود و تا به امروز تمام آیتم های درون حکم شامل این امر می شود و نظر دستگاه های حاکمیتی بر این است که سقف تمامی آیتم ها نباید بیش از 2/5 میلیون تومان باشد.

  وی در پایان تاکید کرد: سقف حقوق اعضای غیر هیأت علمی دانشگاه، نهایتا هفت برابر حداقل کل حقوق است اما یک‌سقف دیگری در قانون (تبصره ۱۲) وجود دارد که مشخص میکند سقف دریافتی ماهیانه نباید از  ۱۵ برابر حداقل حقوق(۳۳میلیون تومان) دریافتی شامل حقوق، مزایا، اضافه کار، ماموریت، رفاهیات و ...بیشتر باشد. بنابراین یکی از دلایل برنامه ریزی برای کنترل پرداخت ها از خزانه، همین امر قلمداد می شود.

  نظرات کاربران